Re: Det var dog....Anmeld indlæg Dette indlæg er blevet læst 3665 gange. Af: Plindstrup, Servicemedarbejder Kære Emma, har man næsten lyst til at sige :)
Hvor arbejder du dog, for der vil jeg også arbejde ;)
Et forslag, jeg vil tage op til næste møde må næsten være "Dialog"
Fastansatte bør bruge ½ time hver uge, på at snakke om de ting der går dem på. Det virker måske latterligt, men efter et par måneder vil man med garanti kunne se resultat i form af gladere medarbejdere.
F.eks da jeg var blevet truet med tæsk, fordi jeg ikke ville bytte en knækket CD.
Manden der truede mig var fandme stor, og jeg var ved at skide i bukserne. Det eneste jeg fik sagt til ham var: "Det der syntes jeg er ikke er fedt du siger". Så gik jeg min vej og fik en anden medarbejder til at overtage.
Der var 2 grunde:
1 Jeg var skide bange
2 Jeg bar så tæt på at true ham med politi OSV
Da dagen var omme var jeg skide ked af det og følte mig røvrendt.
Min chef tog ved mig og sagde: "Kom her, vi har noget vi skal snakke om"
Og det hjalp SÅ meget. Det var kanon at man kunne snakke om tingene.
Havde min chef ikke taget fat i mig, var jeg nok bare cyklet over til en ven og snakket om det.
Dette fortæller jeg for at opfordre andre til at være opmærksomme. Er der en der sed trist ud? Er der en der har haft en hård dag? Så tag fat i personen.
Har du selv haft en dårlig dag, så sig til din chef, kæreste eller ven at du gerne vil snakke.
Så vil du med tiden også lærer at overhører de dumsmarte kunder! Sendt den 27. november 2003 kl. 22:59. Besvar dette indlæg
Tilbage
til oversigten over indlæg
Hele denne tråd:
Det var dog..... Danni P - 21. november 2003 19:08. Re: Det var dog..... Htkirsten - 21. november 2003 23:14. Re: Det var dog..... Neslo - 3. december 2003 17:20. Re: Det var dog..... Plindstrup - 27. november 2003 19:28. Re: Det var dog..... Emma - 27. november 2003 22:33. Re: Det var dog..... Plindstrup - 27. november 2003 22:59. |