Min egen tolk?Denne historie er blevet
læst 3265 gange. Af: Yndig, Kioskdulle i supermarked :D Jeg har et arbejde i kassen og dér kommer man nogen gange ud for nogle lidt underlige kunder.
I dag da jeg var på arbejde op spørger en kunde om medlemskort, viser det sig så at hun ikke kan snakke dansk.
Hun ryster lidt på hovedet og siger at hun ikke snakker dansk, på engelsk.
"Oh, it does not matter then", siger jeg så, for kunne hører på accenten at hun hvert fald ikke er fra Danmark (og hun havde heller ikke medlemskort).
"Did you ask if I had a..." siger hun så og vifter med et andet slags kort.
Jeg skulle lige til at svare at, ja det var det jeg spurgte om, men det er så dér at næste kunde synes at hun skal til at oversætte hvad kunde 1 siger til mig.
Først ignorerede jeg det bare og svarede på engelsk.
Der er selvfølgelig lidt snakken frem og tilbage, mellem mig og kunde 1, om hvordan beløbet skal betales og de der ting.
Og HVER gang hun siger noget oversætter kunde 2 det for mig.
Det lyder godt nok ikke af så meget (og er ikke så meget), alligevel irriterede det mig grænseløst at kunde 2 bare blander sig på dén måde... 17. februar 2007.
Kommentarer til denne historie: Det kan jeg sgu godt forstå.... Nøx - 18. februar 2007 9:34. Re: Det kan jeg sgu godt forstå.... Yndig - 22. februar 2007 20:44. Re: Det kan jeg sgu godt forstå.... Tjener - 22. februar 2007 21:24. Kommentér historien (ny tråd) |