Fantastiske kunderDenne historie er blevet
læst 1730 gange. Af: Gæst, uregistreret bruger Arbejdede i en lille blomsterbiks inde i byen..
Mange farverige eksistenser..! Især var de lokale drankere på bænken kilde til mange sjove oplevelser..
Om sommeren var humøret (og branderten!) især høj..
Jeg havde været på skole i et par uger, og vendte glad tilbage til arbejdet en sommermorgen.. Bent fra bænken kommer ind i butikken for at lede efter sin hund.. Han spørger hvor jeg har været de sidste par uger, vi får en sludder for en sladder, og han går igen..
Et par timer senere står der en buket med mit navn på, på min plads..
Jeg bliver lidt forvirret, åbner kortet og kæmper med at læse den knudrede håndskrift: " Kære Maja.. Tillykke med endt kursus-afslutning. Kærlig hilsen Bent"
Blev simpelthen så rørt over at han havde brugt penge på en buket til mig (han kunne have brugt på øl..!!), og skyndte mig ud af butikken for at sige tak..
Der stod han så, sammen med alle de andre drankere, med armene strakt ud og ventede på en krammer.. En dejlig beskidt, ildelugtende alkoholiker-krammer..! Tak for kaffe.. Men hold kæft hvor var det sødt..!
5. marts 2010.
Kommentarer til denne historie: Skøn historie. Natmand - 6. marts 2010 0:53. Re: Skøn historie. Kasse1 - 7. marts 2010 15:59. Re: Skøn historie. Muhh - 8. marts 2010 14:30. Kommentér historien (ny tråd) |